درباره نشریه

درباره نشریه زیست‌بوم نوآوری

نشریه «زیست‌بوم نوآوری» فصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه اقتصاد توسعه، اقتصاد دانش‌بنیان، سیاستگذاری اقتصادی، شرکت‌های اقتصادی دانش‌بنیان، شرکت‌های زایشی دانشگاهی، اقتصاد صنایع پیشرفته، کارآفرینی، کارآفرینی دانشگاهی، اقتصاد نوآوری، اقتصاد فناوری، پارک‌های علم و فناوری، مدیریت اقتصاد، اقتصاد صنایع، نوآوری‌های فناورانه پیشرفته، و همکاری دانشگاه و صنعت، به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به زبان انگلیسی است. نشریه «زیست‌بوم نوآوری» با صاحب امتیازی دانشگاه سیستان و بلوچستان و همکاری انجمن علمی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایران منتشر می‌شود.

    نخستین شماره این مجله در بهار 1400 منتشر شد و اکنون در دست ارزیابی توسط  کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور است. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر علی معتمدزادگان و سردبیری جناب آقای دکتر محمدنبی شهیکی تاش منتشر می شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

    «زیست‌بوم نوآوری» شبکه‌ای از بازیگران، پیرامون ارزش مرکزی است که برای موفقیت و بقای خود به یکدیگر وابسته هستند. مشخصه اصلی که این مفهوم را از سایر بخش‌ها و شبکه‌های تأمین متمایز می‌کند، مدلسازی صریح وابستگی‌های متقابل بازیگران است. هدف از انتشار این نشریه کمک به ارتقاء، ترویج و گسترش زیست‌بوم‌های نوآوری و به ویژه بازیگران نقش‌آفرین آنهاست؛ البته دانشگاه‌ها، مراکز رشد، تأمین‌کننده‌های مالی، شرکت‌های دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار، پارک‌های علم و فناوری، صندوق‌های مخاطره‌پذیر و صندوق‌های پژوهش و فناوری به عنوان بازیگران اصلی این مجموعه هستند. نشریه «زیست‌بوم نوآوری» مقالاتی را مورد بررسی قرار می دهد که در ارتباط با نوآوری و کسب و کار باشد.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر خوبی برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی نشریه

زیست‌بوم نوآوری

عنوان انگلیسی نشریه

Journal of Innovation Ecosystem

عنوان تحت‌اللفظی نشریه

Zīst/būm-i nuāvarī

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا الکترونیکی:  27834867

حوزه موضوعی نشریه

اقتصاد توسعه

اقتصاد تکاملی

اقتصاد دانش‌بنیان

اقتصاد نوآوری

 اقتصاد فناوری

 اقتصاد دیجیتالی

رشد اقتصادی

سیاستگذاری اقتصادی

شرکت‌های اقتصادی دانشی

شرکت‌های دانشگاه‌بنیان

شرکت‌های زایشی دانشگاهی

صنایع پیشرفته

اقتصاد کلان

پارک‌های تحقیقاتی و اقتصاد

پارک‌های علم و فناوری و اقتصاد

فناوری و آموزش فنی

کارآفرینی

کارآفرینی دانشگاهی

مدیریت اقتصاد

مدیریت صنعتی

اقتصاد نواحی و مناطق صنعتی

اقتصاد نوآوری‌های فناورانه پیشرفته

همکاری اقتصادی دانشگاه و صنعت

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1400، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

فصلنامه

سردبیر

دکتر محمدنبی شهیکی تاش

مدیر مسئول

دکتر علی معتمدزادگان

مدیر اجرائی

دکتر احمد پیفه | دکتر رمضان حسین‌زاده

محل انتشار

ایران، زاهدان

صاحب امتیاز

دانشگاه سیستان و بلوچستان

ناشر

دانشگاه دانشگاه سیستان و بلوچستان

انجمن علمی حامی

انجمن علمی پارک‌های فناوری و سازمان های نوآوری ایران

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

12 هفته؛ حداقل دو داور

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

اقتصاد.

اقتصاد دانش‌بنیان.

نوآوری -- ایران.

همکاری دانشگاه و صنعت -- ایران.

شرکت‌های دانشگاه‌بنیان -- ایران.

شرکت‌های اقتصادی جدید دانشگاه پایه -- ایران.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

330

9/338

670

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

HD

T175.7

شماره OCLC

1337008908

نوع ماده

 پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

 دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان ناشر نشریه « زیست‌بوم نوآوری»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «زیست‌بوم نوآوری» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: ندارد.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

نشریه «زیست‌بوم نوآوری» فصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه اقتصاد، اقتصاد نوآوری، اقتصاد فناوری، اقتصاد توسعه، اقتصاد دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری، سیاستگذاری اقتصادی، شرکت‌های اقتصادی دانش‌بنیان، شرکت‌های زایشی دانشگاهی، صنایع پیشرفته، کارآفرینی، کارآفرینی دانشگاهی، مدیریت اقتصاد، مهندسی صنایع، نوآوری‌های فناورانه پیشرفته، و همکاری دانشگاه و صنعت، به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به زبان انگلیسی است. نشریه «زیست‌بوم نوآوری» با صاحب امتیازی دانشگاه سیستان و بلوچستان و همکاری انجمن علمی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایران منتشر می‌شود.

کوپ

نشریه «زیست‌بوم نوآوری» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «زیست‌بوم نوآوری»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد. چنانچه در آزمایش‌های مربوطه از حیوانات استفاده شده است، نحوه مراقبت و دستورالعمل چگونگی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی رعایت شود. چاپ و انتشار کارآزمایی‌های بالینی در مجلات علوم پزشکی کشور منوط به ثبت در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران (IRCT) به آدرس (www.IRCT.ir) است. بنابراین، شماره ثبت مطالعه بایستی در مقاله ارسالی درج شده باشد.

نشانی نشریه

زاهدان، بلوار دانشگاه، سازمان مرکزی دانشگاه سیستان و بلوچستان، حوزه معاونت پژوهشی، اداره نشریات، دفتر نشریه زیست‌بوم نوآوری. کدپستی: ۴۵۸۴۵ – ۹۸۱۶۷

تلفن دفتر نشریه

31136369 – 054 | زمان تماس ساعت 9 صبح تا 2 عصر

آدرس وبگاه نشریه

https://innoeco.usb.ac.ir

رایانامه

innovation@usb.ac.ir

رایانامه پشتیبان

innovation2022.eco@gmail.com